Menopauza može biti prilika za novi početak: okrenite se sebi i poboljšajte kvalitetu svoga života!
Menopauza je prirodan proces u životu žena koji se ne može izbjeći, ali se tegobe mogu uspješno ublažiti ili ukloniti, uz bitno očuvanje zdravlja i kvalitete života. Menopauza označava završetak reproduktivnog ciklusa žene i definisana je odsustvom menstruacije tokom 12 uzastopnih mjeseci.
Iako je doba menopauze zapravo vremenski ograničeno na tih 12 mjeseci, kad se govori o menopauzi, često se misli na period koje obuhvata kasnu perimenopauzu, menopauzu i ranu postmenopauzu. Uzrok menopauze je postepeno iscrpljivanje funkcije jajnika što dovodi do potpunog prestanka sinteze ženskih polnih hormona. Menopauza je genetski predodređena i uglavnom se javlja oko 50. godine života.
Perimenopauza obuhvaća razdoblje od 5-7 godina prije menopauze kada funkcija jajnika polako počinje padati. U tom se razdoblju već mogu pojaviti simptomi karakteristični za menopauzu, kao što su promjene u lučenju estrogena i progesterona. Menstruacije postaju neredovne, a ciklusi kratki ili produženi, javljaju se promjene raspoloženja, valovi vrućine, usporenje metabolizma i dr.
MENOPAUZA: ISHRANA
Tokom menopauze treba povećati konzumaciju namirnica biljnog porijekla, posebno voća i povrća, koji su izvor važnih vitamina i minerala, a prirodno su siromašni mastima. Bitne su i žitarice koje su dobar izvor energije i kompleksnih ugljenih hidrata, te duže daju osećaj sitosti i spriječavaju gojaznost.
Žitarice su i važan izvor vitamina B grupe, vitamina E i nekih esencijalnih aminokiselina, koji su korisni za zdravlje žena u menopauzi. Bademi, sjeme suncokreta, pšenične klice, lisnato zeleno povrće, maslinovo ulje su odličan izvor vitamina E. Važno je obezbjediti i odgovarajući unos folne kiseline, a to se može postići konzumiranjem zelenog lisnatog povrća i mahunarki.
Nemasno crveno meso, piletina, puretina, riba, jaja su bogati vitaminom B12. Soja, tofu, sjeme lana, mrkva, krompir, grašak, trešnje sadrže fitoestrogene koji mogu pridonijeti ublažavanju subjektivnih tegoba koje prate menopauzu.
MENOPAUZA – KAKO UBLAŽITI SIMPTOME?
Uz redovno kretanje i odgovarajuću ishranu, preporućujem upotrebu PhytoSlim čaja koji uveliko može pomoći da se tjelesna težina drži pod kontrolom.
GinoPause kapi preporučujem ženama u perimenopauzi, menopauzi i postmenopauzi. Sadrže pažljivo odabrano ljekovito bilje (crvenu djetelinu, kantarion, neven, kunicu i kadulju) i mogu pomoći u regulaciji hormona i menstrualnog ciklusa, te kod nervoze, napetosti i lakših depresivnih stanja. Također, smanjuju učestalost i intenzitet valova vrućine, a ublažavaju i druge tegobe poput lupanja srca i noćnog znojenja.
Menopauza je često praćena vaginalnom suhoćom i gubitkom elastičnosti tkiva vaginalnog i urinarnog trakta. Mišići dna zdjelice slabe ako ih estrogen ne stimuliše, te može doći do inkontinencije (nemogućnosti zadržavanje mokraće). Uz Kegelove vježbe za jačanje mišića dna zdjelice preporučujem korištenje Ginomix vaginaleta koje povoljno djeluju na epitelizaciju vaginalne sluzokože i uspostavljanje potrebne vlažnosti, te upotrebu Inkontinentin čaja koji smanjuje upale i nagon za mokrenjem.
Aromaterapeuti savjetuju utrljavanje baznog ulja (npr. NEVEN ulje 50ml ) u koje se doda po par kapi eteričnog ulja kadulje i geranija na dno stopala za ublažavanje noćnih vrućina. Geranij pomaže i kod hroničnog umora, stresa, anksioznosti i nervoze, pa je odlično dodati par kapi u opuštajuću kupku.
Nakon menopauze, žene imaju povećan rizik od razvoja osteoporoze, smanjenja gustoće kostiju i pojave fraktura. Također, povečan je rizik za nastanak bolesti srca i krvnih sudova te moždanog udara.
U postmenopauzi se gubi čak 1-3% koštane mase godišnje zbog čega su starije žene sklonije prelomima kostiju. OSTEOMIX čaj sastoji se od biljaka koje sadrže kalcijum i magnezijum, stimulišu stvaranje koštanih ćelija i olakšavaju apsorpciju kalcija. Također, utiču na bolju cirkulaciju, a time i bolju prehranu kostiju i mišića koji ih podupiru.
Mnoga su istraživanja potvrdila da zdrav način života, raznolika i kvalitetna prehrana, uz redovnu tjelesnu aktivnost, mogu pomoći u razdoblju menopauze. U svakom slučaju, najvažniji je pozitivan stav prema menopauzi kao prirodnom i normalnom razdoblju života svake žene.
Korisni linkovi:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397